6 in 1 Test to paski testowe do wody akwariowej i w oczkach wodnych. 6 in 1 Test jest przeznaczony do pomiaru stężenia azotanów i azotynów, twardości ogólnej i węglanowej, odczynu pH oraz stężenia chloru całkowitego w wodzie słodkiej.
6 in 1 Test to paski testowe do wody akwariowej i w oczkach wodnych. 6 in 1 Test jest przeznaczony do pomiaru stężenia azotanów i azotynów, twardości ogólnej i węglanowej, odczynu pH oraz stężenia chloru całkowitego w wodzie słodkiej. Jest bezpieczny, nietoksyczny i łatwy w użyciu, wystarczy zamoczyć pasek w badanej wodzie i odczytać po chwili wartości sześciu parametrów chemicznych. Uzyskana szybko informacja o parametrach chemicznych wody umożliwia, w razie konieczności, natychmiastowe podjęcie działań, które poprawią warunki życia ryb.
Azotany (NO3-) są produktem biologicznego utleniania azotynów przez bakterie nitryfikacyjne. Azotany są wykorzystywane przez rośliny jako źródło pożywienia, jednak ich wysoki poziom może prowadzić do nadmiernego rozwoju glonów i zatruć u bardziej wrażliwych gatunków ryb.
Interpretacja wyniku: poniżej 25 mg/l warunki idealne, 25-50 mg/l warunki sprzyjające rozwojowi glonów, 50-100 mg/l warunki szkodliwe w dłuższym okresie, nadmierny rozwój glonów, 100-250 mg/l warunki niebezpieczne, nadmierny rozwój glonów.
Azotyny (NO2-) są produktem biologicznego utleniania jonów amonowych przez bakterie nitryfikacyjne. Są one bardzo szkodliwe dla ryb. Stężenie azotynów należy kontrolować w nowych akwariach, w trakcie i po zakończeniu leczenia środkami bakteriobójczymi oraz po zaobserwowaniu niepokojących objawów u ryb.
Interpretacja wyniku: 0,0 mg/l warunki idealne, 0,5 mg/l warunki szkodliwe, powyżej 0,5 mg/l warunki niebezpieczne.
Twardość ogólna (GH) określa stężenie jonów dwuwartościowych w wodzie, głównie wapnia i magnezu. Twardość wody wpływa na samopoczucie i proces rozmnażania ryb. Większość akwariowych ryb słodkowodnych i roślin dobrze czuje się w wodzie o twardości ogólnej 8-16°n.
Interpretacja wyniku zależy od wymagań konkretnego gatunku ryb: 0-4°n woda bardzo miękka, 4-8°n woda miękka, 8-16°n woda średnio twarda.
Twardość węglanowa (KH) utrzymuje pH wody na stałym poziomie i zapobiega jego wahaniom. Jeżeli twardość węglanowa jest zbyt niska (4°n i mniej), pH wody może podlegać wahaniom, co jest niekorzystne dla ryb. Zbyt wysoka wartość KH utrudnia obniżenie pH wody. Idealna wartość KH dla większości akwariów słodkowodnych wynosi 6-10°n.
Interpretacja wyniku zależy od wymagań konkretnego gatunku ryb: 0-3°n za niska, 6-10°n idealna, 15-20°n za wysoka.
Odczyn wody (pH). Większość ryb słodkowodnych żyje w wodzie o odczynie z zakresu 6,0-8,0 pH. Odpowiednia wartość pH wody utrzymuje ryby w zdrowiu i zapewnia prawidłowy rozwój roślin. Odczyn wody należy kontrolować co najmniej raz w tygodniu oraz po zaobserwowaniu niepokojących objawów u ryb. Resztki pokarmu, niektóre rodzaje skał, żwirów, muszle, korzenie, podmiany wody, bujny wzrost roślin itp. przyczyniają się do zmiany odczynu pH, co może wywołać stres u ryb.
Interpretacja wyniku zależy od wymagań konkretnego gatunku ryb: <6,4 pH woda kwaśna, 6,8 pH woda lekko kwaśna, 7,2 pH woda lekko zasadowa, >7,6 pH woda zasadowa.
Chlor całkowity (Cl2). Chlor i jego związki są stosowane do dezynfekcji wody wodociągowej. Substancje te są szkodliwe dla ryb ozdobnych. Należy badać stężenie chloru w wodzie stosowanej do podmian oraz do zakładania nowego akwarium.
Interpretacja wyniku: 0,0 mg/l warunki idealne, 0,8 mg/l i powyżej warunki niebezpieczne.
Zmianę parametrów wody należy przeprowadzać tylko w oparciu o testy wody. Pamiętaj, aby wodę testować regularnie, zwłaszcza w akwariach świeżo założonych, nanozbiornikach, akwariach przerybionych lub po kuracji lekami.
- szybki i łatwy do odczytu test paskowy
- bezpieczny i nietkosyczny - umożliwia pomiar w akwarium
- uzyskana informacja umożliwia podjęcie koniecznych działań